Veysel Göktekin

Veysel Göktekin


Ermenek maden faciasının ardından

29 Ekim 2020 - 08:37 - Güncelleme: 06 Şubat 2021 - 00:33

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında, su baskını sonucu 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasının üzerinden 6 yıl geçti.

Karaman Ermenek ilçesi maden ocağında meydana gelen kazada göçük altında kalan maden şehitlerimizi unutmadık.
Altı yıl önce meydana gelen bu facia yüreklerimize ateş düşürmüştür. Can kayıplarımız ülkemizi çok derin bir üzüntü ve yasa boğmuştur. Ermenek'deki işçilerimiz ve ailelerinin yaşadığı büyük acıyı en derin duygularımla paylaşıyorum. Bu facia neticesinde, hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.
İhmal, sorumsuzluk ve suistimaller sonucunda; maalesef insanlarımız önce ekmeklerini, daha sonra canlarını kaybetmiştir. Maalesef ülkemizin bir çok yerinde bu kömür ocakları gibi bir çok iş yerinde halen 'gayri insani' tablolar var. Bu nedenle bir daha böyle vahim olayların yaşanmaması için Ermenek'teki Kömür Ocağı esas alınarak , artık 'iş cinayetlerine dönüşen' bu ve benzeri olayların sebeplerinin, sorumluların ve alınması gereken önlemlerin araştırılması gerekmektedir.
İşçi sendikalarımız çalışanlara yeterince sahip çıkmadı ya da çıkamadı. Çalışma hayatındaki yanlışlara karşı tepki verseydiler o gün ne Soma' da ne Ermenek' de bu iş kazaları olmazdı. Sendikalar siyaset yapmamalı. Sendikalar ülkeyi bölmeye çalışanları değirmenine su taşımamalı. Sendikal çalışmalarını çalışanların haklarına yoğunlaştırmalı. Sendika güçlü değilse, adaletli gelir dağılımı yapılmaz. Sendikalar özgür olmalı, hiçbir siyasi partinin uşağı yada arka bahçesi olmamalı, onların önünde diz çökmemeli.
Önlemler zamanında alınsaydı bu kazalar olmazdı. Ermenkte kömür madeni çıkarılmaya devam ederdi. Maden ocakları kapatılmazdı ve kimse de işsiz kalmazdı. 
Not: Göçük altında kalan maden şehitlerimize ulaşmak için 38 gün aralıksız sürdürülen kurtarma çalışmalarında gece gündüz maden sahasında çalışan ve çalışmaları yöneten görevlileri sabırlarından dolayı saygıyla anıyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum