Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ı kaybettik

Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı ve Anavatan Partisi Eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz vefat etti. Mesut Yılmaz, 1991 ile 2002 yılları arasında da Anavatan Partisi genel başkanlığı yaptı. Eski başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı olan Yılmaz, 1991 ile 1999 yılları arasında toplamda 2 yıl boyunca 3 defa başbakanlık yaptı ve bazı bakanlık görevleri aldı.

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ı kaybettik
30 Ekim 2020 - 12:23

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Mesut Yılmaz’ın geçtiğimiz yıl Ocak ayından beri kanser tedavisi görüyordu.  Yılmaz, yapılan ameliyatın ardından İstanbul'da hastanede tedavi görüyordu.
 

1983 yılında kurulan ANAP’ın da kurucu üyeleri arasında bulunan Yılmaz, aynı yıl gerçekleşen seçimlerde ANAP Rize milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev alan Yılmaz, 1991 senesinde başbakan oldu. 1995 senesinde kurulan koalisyon hükümetinde de yeniden başbakanlık görevi aldı. 1997 ile 1999 seneleri arasında başbakanlık görevini yapan Yılmaz, 2002 ile 2002 seneleri arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda da devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak bulundu. 2002 senesinde seçimlerde, partisi meclise giremediğinde de istifa etti. 2007 yılına gelindiğinde genel seçimlerde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girdi. Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan'da yargılanan ilk başbakan oldu.

İstanbul doğumlu olan Yılmaz, aslen Hemşinlidir ve Rize’nin Çayeli ilçesinin Çataldere köyündendir. Mesut Yılmaz, Berna Hanım ile 1976 yılında evlendi ve bu evlilikten çiftin Hasan ve Yavuz isimlerinde iki çocuğu dünyaya geldi. Avusturya Lisesi’nde ortaöğretimine başlayan Yılmaz, ardından İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi olarak ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü mezunu olan ünlü siyasetçi, Almanya’daki Köln Üniversitesi’nin İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması gerçekleştirdi. Siyasi yaşamından önce özel şirketlerde yönetici olarak görev alan Yılmaz, Almanca ve İngilizce biliyordu.

karamansondakka.com haber sitesi olarak eski Başbakanımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz...
 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum