KMÜ TÜRKİYEDE İLK VE TEK OLAN ATIK YÖNETİMİ PROGRAMINA ÖĞRENCİ ALACAK

KMÜ 4 BİN 646 YENİ ÖĞRENCİ ALACAK KMÜ TÜRKİYEDE İLK VE TEK OLAN ATIK YÖNETİMİ PROGRAMINA ÖĞRENCİ ALACAK Tıp Fakültesi ile Sanat Tasarım

KMÜ TÜRKİYEDE İLK VE TEK OLAN ATIK YÖNETİMİ PROGRAMINA ÖĞRENCİ ALACAK
11 Temmuz 2019 - 15:11

KMÜ 4 BİN 646 YENİ ÖĞRENCİ ALACAK


KMÜ TÜRKİYEDE İLK VE TEK OLAN ATIK YÖNETİMİ PROGRAMINA ÖĞRENCİ ALACAK


Tıp Fakültesi ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ilk kez öğrenciyle buluşacak


Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) 2019 YKS sonuçlarını açıklamasının ardından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin KMÜ) kontenjan sayıları belli oldu.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine  2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için 1.987'si lisans, 2.659'u önlisans olmak üzere toplam 4 bin 646 öğrenci, yerleşmek için tercih yapabilecek.

Beş Lisans, Altı Önlisans Programına İlk Kez Öğrenci Alınacak

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü, Tıp Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Yeni Medya bölümleri; Ermenek Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret ve Elektrik programları, Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Atık Yönetimi Programı, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarımı, Elektrik ve Grafik Tasarımı programları bu yıl ilk kez öğrenci alacak.

"Tıp Fakültesi ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ilk kez öğrenciyle buluşacak"

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, kontenjan sayılarının açıklanmasının ardından ülkemizin dört bir yanından öğrencileri KMÜ ailesine beklediklerini ifade ederek, "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak her geçen gün büyümenin, yeni bölüm ve programlarla milletimize daha fazla alanda yükseköğrenim hizmeti vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tıp Fakültesine alacağımız 30 öğrencimiz üniversitemizin alt yapısı hazırlanana kadar öğrenimlerini Selçuk Üniversitesinde gerçekleştirecekler. Ayrıca Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümüne de öğrencilerimizi özel yetenek sınavı ile alacağız. Bu iki fakültemizi bu yıl ilk kez öğrenciyle buluşturmuş olacağız. Üniversitemizi tercih edecek olan adaylara KMÜ ailesi adına teşekkür ediyor, tercihlerinin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 KMÜ TÜRKİYEDE İLK VE TEK OLAN ATIK YÖNETİMİ PROGRAMINA ÖĞRENCİ ALACAK

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi  'Atık Yönetimi Programı'na öğrenci alarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirecek.

Henüz hiçbir yükseköğretim kurumunun bünyesinde bulunmayan Atık Yönetimi Programı ülkemizde ilk olarak KMÜ Kazım Karabekir Yüksekokulunda açılarak bu yıl öğrenci alımı yapacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından 40 öğrenci kontenjanı tanınan yeni program ile yalnızca Karaman'ın değil ülkemizin sıfır atık projesine destek verecek nitelikte eğitim almış Atık Yönetimi Teknikeri unvanına sahip ara elemanlar yetiştirilecek.

Daha Yeşil, Daha Temiz Bir Dünya İçin 'Atık Yönetimi Programı'nı Seçin

Atıkların oluşumundan bertaraf edilmesine kadar geçen aşamalarda çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetiminin sağlanması, atık oluşumunun azaltılması, atıkların yeniden kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı ve enerji üretimi gibi alanlarda öğrenci yetiştirecek olan 'Atık Yönetimi Programı', öğrencilerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Belediyelere, Düzenli Atık Toplama Merkezlerinden Atık Bertaraf Tesislerine, Geri Kazanım Tesislerinden Geri Dönüşüm Tesislerine, İl Özel İdarelerinden Hastanelere, Sanayi Kuruluşlarından Çevre Danışmanlık Firmalarına, Çevre Analiz Laboratuvarlarından İnşaat Firmaları ve Fabrikalara kadar çok geniş bir alanda istihdam olanağı sunuyor.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül yeni açılan programın hayırlı olmasını dileyerek, "Atık Yönetimi Programı; Karaman, bölgemiz ve ülkemiz için önemli getirilere sahip bir program olarak dikkat çekiyor. Sıfır atık projesi için pilot il olarak seçilen Karamanımıza böyle bir programı kazandırdığımız için ayrı bir gurur ve mutluluk yaşıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde insan sağlığını koruyan ve çevre kirliliğini önleyici tedbirlerin alınması, çevresel kaynakların etkin kullanılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına önayak olmak için açtığımız bu program ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor. Tercih aşamasında olan öğrencilerimizin Atık Yönetimi Programının getirdiği avantajları dikkate alarak tercih yapmalarını tavsiye ediyor, programı tercih edecek olan öğrencilere de şimdiden başarılar diliyorum." dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.

Reklamı Geç