Reklam

Nedim Ünal: Çalışanın Emeğinin Karşılığı Verilmeli

Türk Sağlık Sen Karaman Şubesi, Döner sermaye uygulamasını protesto etti

Nedim Ünal: Çalışanın Emeğinin Karşılığı Verilmeli
05 Aralık 2019 - 14:38

Türk Sağlık Sen Karaman Şubesi, Döner sermaye uygulamasını protesto etti.


Türk Sağlık-Sen Karaman Şubesi basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Kamu-Sen'e bağlı diğer şubeler de katılarak destek verdi.


Türk Sağlık Sen Karaman Şubesi, Döner sermaye uygulamasını protesto etti. Karaman Devlet Hastanesi ününde yapılan toplu basın açıklamasında Türk Sağlık Sen Karaman Şubesi basın açıklaması yapan Kamu-Sen  Karaman İl Temsilcisi Nedim Ünal,  5 yıl önceki döner sermaye ücretini mumla aradıklarını söyledi.  Sağlık çalışanlarının hastaneleriyle , 112 acil hizmetleriyle 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini vurgulayan Nedim Ünal, döner sermaye ücretinin önce çalışanın hakkı olması gerektiğini söyledi.

Kamu-Sen Karaman İl Temsilcisi Nedim Ünal'ın basın açıklaması şöyle:

'' Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır. Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikâyetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir. Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK'e teslim etmiştik. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durumu defalarca anlattık. Yaklaşık 1 yıl önce Genel Başkanımızın Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede, Bakan bey yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır. Bugün çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmesidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir. Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan fedakâr çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler.

Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntıda da, evindeki huzursuzlukta da vebal sizindir.  Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız. Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz'' dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.