TBMM'de AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Azerbaycan'a yönelik saldırı nedeniyle Ermenistan'ı ortak bildiriyle kınadı.

K Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları ortak bildiri yayınlayarak, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını kınadı. HDP ise yayınlanan bildiriye imza atmadı.

TBMM'de AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Azerbaycan'a yönelik saldırı nedeniyle Ermenistan'ı ortak bildiriyle kınadı.
28 Eylül 2020 - 19:24 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 19:33

Ermenistan'ın Azerbaycan'ı yönelik saldırılarına karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ( TBMM) AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildir geldi. Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceği belirtilen bildiride, "Ermenistan'ın saldırısını en güçlü şekilde kınıyoruz. Uluslararası toplumu Azerbaycan'ın yanında durmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

HDP TARAFINI BELLİ ETTİ

HDP ise yayınlanan bildiriye tarafını belli ederek imza atmadı.
 

"AZERBAYCAN'IN SAVUNMASINI DESTEKLİYORUZ"

Öte yandan, ortak bildiri metninde "TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu son Tovruz'daki saldırılardan sonra Ermenistan, bölgede barışın ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz" denildi.

"Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan'ın yanında olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle; Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz"denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.