KARAMAN'DA BU DERNEKTE EĞİTİMLİ BELÇİKA MALİNOİS IRKI YETİŞTİRİLİYOR

Karaman'da MALİNOSDER derneği Belçika kurdu olarak da bilinen Belçika Malinois cinsi köpeği yetiştiriliyor. Dernek yöneticisi Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necmettin Ertunç Karaman'da eğitilen bu ırkla ve Dernekle ilgili açıklamalarda bulundu.

KARAMAN'DA BU DERNEKTE EĞİTİMLİ BELÇİKA MALİNOİS IRKI YETİŞTİRİLİYOR
30 Ocak 2021 - 19:20 - Güncelleme: 30 Ocak 2021 - 20:01
 Karaman'da MALİNOSDER derneğİ çatısı altında Belçika kurdu olarak da bilinen Belçika Malinois cinsi köpeği yetiştiriliyor. Belçika cinsi Malinois köpeğini Türkiyede sadece Üretim ve eğitimli olarak  Karaman ve İstanbul'da üretiliyor.
k Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necmettin Ertunç ressam kimliği haricinde Hayvanseverliği ve özellikle Ülkemizde olan doğal afetlerde ve uyuşturucu ilemücadele konusunda İleri seviyede eğitilmiş Belçika Kurduna özel bir ilgisinin olduğunu ifade ederken açıklamasına şöyle devam etti ;
BELÇİKA MALİNOİS IRK STANDARTLARI İŞ VE SPOR KÖPEKLERİ GELİŞİM GELİŞTİRME (MALİNOSDER) derneğini kurmakta ki amacımız, Türkiye de iş ve spor yapabilecek ‘’Belçika Malinois İş ve Spor Köpeklerini bir çatı altında toplamak, gelen her türlü talepleri değerlendirmek, çözüm üretmek, köpeklerin kayıt altına alınarak soyağacı (Şecere) belgesi vermek, ırkı kayıt altına alarak yaygınlaştırılmasını sağlamaktır.

Derneğin görevlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

    Dernek toplumun ve kamunun yararına bu ırkı en iyi şekilde korumak, üretmek, eğitmek yerli ve milli adımlarla yaygınlaşmasını sağlar.
    Uygun gördüğü kişilere (üretici izin belgesi, hakemlik belgesi, danışmanlık yetkisi) belgesi, pansiyon hizmeti, temel itaat, ileri itaat ve bodyguard eğitimi verilme hizmetini, bu eğitimi verebilecek kişilere eğitici belgesi verir.
    İlgili bakanlık ve devlet kurumlarıyla gen araştırması yapan üniversitelere bağlı bu işlerde uzmanlığını kanıtlamış kişilerle hayvan haklarının korunması için çalışma yapan dernekler, federasyonlar, gönüllü köpek  severlerin bir araya toplanmasını ve birlikte faaliyet göstermesine zemin hazırlar.
    Toplumun ve dernek üyelerinin sağlıklı, uygun yavru ve damızlık temini için gerekli görevleri üstlenir. Irkı korumayı ve üyelere ırk hakkında sağlıklı üretim ve danışmanlık hizmeti verme amacıyla yola çıkmıştır.
 Özellikle afet bölgelerinde arama-kurtarma ve koruma faaliyetlerinde kullanmak, bu konularda gerekli bilgi ve becerileri kazanmak için gerekli olan eğitimleri vermek suretiyle eğitmenler eşliğinde kurs, seminer, konferans, yarışma ve etkinlikler düzenler.
   Derneğimizin çatısı altında bulunan köpekler Uluslararası Federasyona kayıtlı olup, secereli köpeklerdir. Gerek beslenmesi gerekse yaşam alanları oldukça hijyenik ve sağlıklıdır. Derneğin manevi amacına değinmek gerekirse, bu iş ve spor köpeklerinin yurt dışından binlerce eurolara ithal edilip  görev köpekleri yapmak yerine, yerli ve milli adımlarla bu ırkın eğitilip, üretilip kendi ülkemize çok daha kaliteli ve daha az maliyetli yavrular sunmaktır. Örneğin, çok yetenekli bir yavrunun AFAD kurumu tarafından yetiştirilip deprem bölgelerinde depremzede kurtarması bizi en çok mutlu eden ve gönül verdiğimiz bu ırkı daha çok sevmemize ülkemiz için canla başla uğraşmaya neden olan işlerdir.
                                           Dernek Logosu


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum