Zeynel Göktekin

Zeynel Göktekin


KARAMAN'IN YILLARDIR KANAYAN YARASI ARSA VE KONUT FİYATLARI

15 Haziran 2021 - 13:47 - Güncelleme: 09 Ekim 2021 - 00:33


Karaman’da yıllardır genel anlamda arsa maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle emlak fiyatlarında da fahiş artışlar söz konusu…
Karaman’da yıllardır süre gelen  imar sıkıntısından dolayı, çarpık bir kentleşme, çocukların hele de pandemi zamanında ihtiyaçlara cevap veremeyen yeşil alanların olmayışı da  cabası.
Çevre illeri ile aynı toprak yapısına sahip olmamıza rağmen, Karaman ile karşılaştırdığımız zaman şehrin yayılma politikasının yanlış olduğu görülüyor. Karamanda yıllardır ticaret tek bir merkezde toplanmakta. Nüfusun artışıyla beraber vatandaşların ticaret yapma durumları da azalmaktadır. Örnek verirsek İsmet Paşa Caddesinden başka neredeyse Ticaret olmuyor.  Karaman’a acil olarak Ticari hayatın yürüyeceği, insanların ihtiyaçlarını karşılayacağı ticari bulvar ve ticari caddelerin olması gerekmektedir.
Karaman’daki İnşaat sektörü ve Emlakçıların belediyeden acil olarak istedikleri, yeni bir imar çalışması, Toplu konut, müstakil ev, yeni ticari alanlar ve yeşil alanlardır. Ve en önemlisi vatandaşların hem ticaret yapabilmesi hem de ileriye dönük yatırım yapabilmeleri için  ekonomik sınıflandırmayı ele alarak yeni arsa üretmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak belediye devletin bir kurumu ise vatandaşının ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamakla mükelleftir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum